Współpracujemy z urzędami marszałkowskimi i starostwami powiatowymi przekazując im pieniądze na zadania z zakresu rehabilitacji.
Zatrudnianie osób niepełnosprawnych w instytucji
Stwarzanie najlepszych warunków do zdobycia lub przywrócenia różnego rodzaju umiejętności zawodowych jest dla nas bardzo ważne. W procesie rehabilitacji prowadzącej do zdobycia pracy istotne miejsce mają Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Zakłady Aktywności Zawodowej.
Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ)
W ramach zadań realizowanych przez samorządy powiatowe najwięcej środków PFRON jest przeznaczanych na funkcjonowanie Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Warsztaty to wyodrębnione organizacyjnie i finansowo placówki, których celem jest aktywne wspomaganie procesu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz stwarzanie osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwości rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia.
Zakłady Aktywności Zawodowej (ZAZ)
W ramach zadań realizowanych przez samorządy wojewódzkie najwięcej środków PFRON jest przeznaczanych na dofinansowanie działalności Zakładów Aktywności Zawodowej.
Zakłady Aktywności Zawodowej to wyodrębnione organizacyjnie i finansowo jednostki, których celem jest zatrudnianie osób o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną. ZAZ są ważnym przedsięwzięciem z zakresu ekonomii społecznej.
Zatrudnianie osób niepełnosprawnych w instytucji
Dofinansowanie kosztów tworzenia i działania Warsztatów Terapii Zajęciowej (WTZ)
Rodzaj pomocy
Celem wsparcia jest współfinansowanie (do 70%) kosztów utworzenia i działania Warsztatów Terapii Zajęciowej. Warsztaty mogą być organizowane przez fundacje, stowarzyszenia lub inne podmioty. Warsztaty stwarzają osobom niepełnosprawnym możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia.
Warunki
Przed utworzeniem placówki należy zebrać co najmniej 20 zgłoszeń od uczestników warsztatów. Szczegółowe wymagania, jakie powinny spełniać podmioty ubiegające się o dofinansowanie kosztów tworzenia i działania WTZ, wraz z przepisami, są dostępne na stronie internetowej Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych:
www.niepelnosprawni.gov.pl.
Procedura
Podmiot zamierzający utworzyć warsztat składa wniosek o dofinansowanie do właściwego, ze względu na siedzibę warsztatu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR). Do wniosku należy dołączyć projekt utworzenia warsztatu oraz statut jednostki zamierzającej go utworzyć. W projekcie wnioskodawca powinien zawrzeć m.in.:
- zgłoszenie co najmniej 20 kandydatów na uczestników warsztatu,
- plan działalności warsztatu określający metody pracy w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej,
- zobowiązanie do opracowania indywidualnych programów rehabilitacji uczestników warsztatu,
- propozycje dotyczące obsady etatowej warsztatu, z wyszczególnieniem liczby stanowisk i wymaganych kwalifikacji pracowników,
- preliminarz kosztów utworzenia warsztatu i preliminarz rocznych kosztów działalności warsztatu.
Wniosek podlega merytorycznej i formalnej ocenie przez zespół utworzony przez starostę w PCPR. Na jej podstawie powiat zawiera z jednostką zamierzającą utworzyć warsztat umowę określającą warunki i wysokość dofinansowania kosztów utworzenia i działalności warsztatu ze środków Funduszu. Wniosek wraz umową jest dla PFRON podstawą udzielenia pomocy finansowej.
Aktualna baza działających w Polsce warsztatów terapii zajęciowej jest dostępna na stronie Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych: www.niepelnosprawni.gov.pl.