Dla właściwego zrozumienia zjawisk, postaw społecznych oraz podejmowania decyzji w oparciu o dane naukowe, niezbędne jest przeprowadzanie badań. Finansujemy badania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, których tematyka określana jest przez PFRON. Możemy także dofinansować badania na zamówienie ministerstw, urzędów centralnych i organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Organizujemy także konkursy badawcze dla podmiotów zewnętrznych. O dofinansowanie mogą się ubiegać szkoły wyższe, instytuty badawcze, placówki PAN oraz inne podmioty o udokumentowanym dorobku badawczym w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Zobacz w jaki sposób można wnioskować o środki na ten cel.
Raport końcowy z badania potrzeb osób niepełnosprawnych w Polsce (2024 r.) Przewiń do tłumaczenia na język migowy
Informujemy, że w lipcu 2024 r. zakończone zostały prace nad raportem końcowym z Badania potrzeb osób niepełnosprawnych w Polsce w 2024 roku. Badanie to jest kontynuacją Badania potrzeb osób niepełnosprawnych opublikowanego na stronie PFRON w 2017 roku.
Link do badania potrzeb osób niepełnosprawnych z 2017 roku
Badanie potrzeb osób niepełnosprawnych w Polsce w 2024 roku zostało zrealizowane na zlecenie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez Konsorcjum zawiązane przez Instytut Badawczy IPC sp. z o.o. oraz Agencję Badawczą Fast Solutions (Grupa WW Sp. z o.o.). W badaniu wzięło udział ponad tysiąc osób z niepełnosprawnościami (posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności) oraz przedstawiciele organizacji i instytucji wspierających.
Celem głównym badania było zdiagnozowanie potrzeb osób z niepełnosprawnościami z punktu widzenia tych osób oraz zmian, które nastąpiły w stosunku do poprzedniego badania wykonanego w 2017 roku.
Mamy nadzieję, że podobnie jak poprzedni raport, informacje o bieżących potrzebach osób z niepełnosprawnościami będą przedmiotem zainteresowania różnych osób i instytucji, w tym między innymi osób z niepełnosprawnościami, instytucji kształtujących politykę społeczną, organizacji pozarządowych czy też środowiska naukowego.
Zachęcamy do lektury pełnej wersji raportu, którą znajdziecie Państwo poniżej tekstu w formacie pdf.
Biuro ds. Analiz, Prognoz i Współpracy Międzynarodowej PFRON, Sierpień 2024 rok.